Економіка і корупція: стан справ

За даними Федерації роботодавців України, оприлюдненими наприкінці лютого 2014 року, з проблемою корупції в Україні в останні роки стикались суб’єкти господарювання всіх без винятків галузей та сегментів економіки. Тільки за основними корупційними напрямками з легального обігу виводилось понад 160 млрд. грн. щороку, а суспільство і національна економіка позбавлялися необхідних ресурсів для розвитку. Значна кількість підприємств в Україні просто зникла через неможливість працювати в таких умовах.Так звані «відкати» під час закупівель за державні кошти в середньому сягали 50–137 млрд. грн. або 15–50%. Один з найбільш яскравих прикладів – закриті конкурсні торги великих інфраструктурних проектів, пов’язаних з чемпіонатом Євро-2012 з футболу.
Суттєва частина відшкодування ПДВ проводилась за фіктивними заявками, при цьому сумлінні платники податків за отримання відшкодування змушені були сплачувати 30–35% «відкату», а загальний обсяг корупційного ринку при відшкодуванні ПДВ у 2013 році становив щонайменше 15–20 млрд. грн. Завдяки тіньовому обігу спирту держава втратила щонайменш 1,7 млрд. грн. акцизів. З урахуванням же донарахувань, порушення кримінальних проваджень тощо видатки бізнесу на «хабарі» податківцям у 2013 році склали щонайменше 40 млрд. грн.
При ввезенні більшості товарів у контейнерах імпортерам пропонувалися послуги розмитнення, згідно з якими вони повинні були сплатити 50% суми до бюджету, а інші 50% готівкою ділкам за «допомогу», відмова від якої піднімала митну вартість товарів у кілька разів. Втрати бюджету від контрабанди в Україну нафтопродуктів становили у 2013 році 7 млрд. грн., а загалом корупційний ринок на митниці склав понад 40 млрд. грн.
Державна нафтогазова компанія «Нафтогаз» купувала 18 млрд. кубометрів природного газу вітчизняного виробництва на рік за сміховинно низькою ціною – $53 за 1000 кубометрів. Декларована мета – продаж дешевого газу споживачу. Однак «на сторону» йшла приблизно половина цього обсягу газу, що дозволяло робити шалені статки на його перепродажі промисловим споживачам за ціною, прив’язаною до ціни російського газу: $410 за 1000 кубометрів. Це щорічно приносило $3,15 млрд. корупційного прибутку.
Зернотрейдерами на оформлення дозвільних документів при перевезенні зернових територією України додатково сплачувались неофіційні платежі в розмірі 152 грн. за тону – це близько 5 млрд. грн. на рік. Отримували їх державні ветеринарна та фітосанітарна, санітарно-епідеміологічна служби, інспекція сільського господарства та екологічна інспекція, адміністрація залізничного транспорту, обласні державні адміністрації.
За проведення державної реєстрації кожного договору оренди земельної ділянки (речового права) неофіційно сплачувався хабар у розмірі 300–1300 грн. У 2013 році було укладено приблизно 4,7 млн. таких договорів оренди земельних ділянок. Тобто сільгоспвиробники через цю корупційну схему втратили близько 1 млрд. грн.
Протягом 2013 року було видано понад 820 спеціальних дозволів на користування надрами і 459 рішень про зупинення таких дозволів або діяльності підприємств. При цьому вартість договорів щодо проведення обов’язкових моніторингу і наукового супроводження на одне родовище дорівнювала від 150 тис. до 3 млн. грн., а позитивного висновку спеціалізованого геологічного підприємства, необхідного для відновлення дії спеціального дозволу – 60–250 тис. грн. Із врахуванням прямих готівкових хабарів щорічно по галузі мінімально «вимивалося» 500 млн. гривень.
Загалом законом передбачено 153 (!) види документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності. Практично жоден з них неможливо одержати без включення корупційного механізму.
Корупція охопила собі всі галузі економіки. І вона існує не лише в державному, а і в приватному секторі. На найнижчому рівні вона проявляється навіть у тому, що місце розміщення товарів певних постачальників на полицях магазинів вирішується через корупційні схеми.
Саме завдяки корупції Україна знаходиться на 112 місці у світі (для порівняння: Грузія – на 7-му) з легкості ведення бізнесу, зокрема, 97 місці з легкості реєстрації прав власності, 164 місці з легкості сплати податків, на 172 місці з легкості підключення до системи електропостачання.

Опубліковано у Новини | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

3 коментарі до Економіка і корупція: стан справ

 1. exec коментує:

  Добрый день!
  Кто-нибудь заметил перемены “у стані справ” со сменой власти ?

  • Ігор Алексєєв коментує:

   Шановна(ий) ехес!
   Я звернув увагу на Ваш попередній коментар та сьогодні спілкувався з Головою ОПХО Б.Г. Калашніковим про новий закон.
   Наша загальна точка зору на нього – що він не вирішує проблем докорінно, оскільки заміни потребує уся система.
   Вивчення нового закону та аналіз його наслідків ми поки не завершили. Принципово нових ситуацій у роботі наших підприємців поки не виникало.

   Дякую, що стежите за новинами. У разі необхідности в нашій роботі ми проведемо та опублікуємо детальний аналіз закону та опублікуємо його результати.

   З повагою, заступник Голови ОПХО “Слобожанщина”

   • exec коментує:

    Добрый день!
    Это удручающе. “Докорінні” законодательные изменения-безотлагательная необходимость в сегодняшней экономической обстановке. Их отсутствие-это важный индикатор и, увы, признак (думаю, все догадались, чего именно).
    Впрочем, будем следить за законодательными инициативами.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *